به "مجله پزشکی و تندرستی" خوش آمدید...

علت بی حوصلگی و بی تفاوتی

478038_FR3gUx85

امیدوارم هیچ وقت بی‌حوصله نباشید، اما بد نیست كه بدانید مدل‌های جدید بی‌حوصلگی چیست. به هر حال هر چیزی تازه‌اش خوب است و کلی کلاس دارد! در این جا تعریفی از بی حوصلگی را ارائه می دهیم: بی‌حوصلگی زمانی اتفاق می‌افتد که شخص، علاقه‌ای به انجام کاری نداشته و حتی نسبت به محیط اطرافش بی‌تفاوت شود. این حالت می‌تواند لحظه‌ای یا برای مدتی نامشخص شخص را درگیر کند. البته اگر بی‌حوصلگی طولانی شود، شخص ممکن است وارد فاز افسردگی شود و ماجرا بیخ پیدا کند؛ در ادامه بیشتر درباره علت بی حوصلگی و بی تفاوتی صحبت خواهیم نمود.

بی‌حوصلگی بی تفاوتی

در این شرایط، فرد بیشتر سکوت می‌کند. در رفتار او، سکون خاصی دیده شده و حرکات و رفتارش مانند قبل نیست. بیشتر از انجام کارها سرباز زده و رفتار منفعل از خودش نشان می‌دهد. نمود بیرونی این رفتار، شبیه فردی است که کاملاً آرام بوده و نسبت به مسائل و اطرافش، آرام است اما حقیقت این است که او دچار بی‌حوصلگی شده و بیشتر درون‌گرا می‌شود.

اگر یکی از اطرافیان‌تان که تا همین چند وقت پیش، یک لب داشت و هزار خنده، اما حال دائم گوشه‌ای می‌نشیند و سکوت می‌کند و در برابر رفتار نامناسب دیگران، منفعلانه عمل می‌کند، یعنی اینکه بی‌حوصله است و باید کمکش کنید.

بی‌حوصلگی واکنشی

نقطه مقابل گروه اول، همین گروه است. آن‌ها فرار را برقرار ترجیح می‌دهند و از صحنه زندگی می‌گریزند. این افراد، بیشتر اوقات پرخاشگر بوده و در رفتارهایشان ناآرامی موج می‌زند.

در واقع، رفتار پرخاشگرانه می‌تواند نشانه بی‌حوصلگی افراد باشد. اگر همکار، دوست یا یکی از اعضای خانواده‌تان مدتی است به هر حرفی که می‌زنید مثل ترقه از جا می‌پرد، یعنی به احتمال زیاد بی‌حوصله است و ممکن است اصلاً حوصله خودش را هم نداشته باشد. بنابر این، سر به سرش نگذارید.

بی‌حوصلگی کلاسیک

احساس ناخوشایند سرگردانی، ناتوانی در تصمیم‌گیری برای انجام کارها و نوعی بی‌قیدی در زندگی، مصداق بارز بی‌حوصلگی کلاسیک است. این گروه همان‌هایی هستند که اغلب تصویرشان را در نقاشی‌های کلاسیک هم دیده‌اید! دختر یا پسری که تنها در گوشه‌ای نشسته، دستش را زیر چانه‌اش زده و کلاً در زندگی بلاتکلیف است. بی‌حوصلگی اگر به موقع برطرف نشود، می‌تواند به مسئله مزمنی تبدیل شده و بعد از مدتی فرد را وارد فاز افسردگی کند. بنابر این، اگر احساس بی‌حوصلگی سراپای وجودتان را گرفته، دست بجنبانید تا تبدیل به افسردگی نشود.

در زندگی مدرن هم این‌ها همان افرادی هستند که روبروی تلویزیون می‌نشینند و بدون هدف، کانال‌های تلویزیون را بالا و پایین می‌کنند و دست آخر هم دکمه خاموش را می‌زنند و خلاص. ممکن است این افراد همان جا خشکشان بزند و چند ساعتی را هم، همان‌طور روی مبل بنشینند.

بی‌حوصلگی ارواح

اسم عجیبی است، نه؟ اما افرادی که دچار این نوع بی‌حوصلگی می‌شوند، درست مثل همان ضرب‌المثل خودمان، یعنی مرده متحرک می‌شوند! این‌ها همان‌هایی هستند که وقتی با آن‌ها صحبت می‌کنید، انگار حرفتان را نمی‌شنوند و شما می‌مانید که الان اصلاً حرف شما را متوجه شده‌اند یا نه؟ خوشحال هستند یا غمگین؟ درست مثل افرادی که وقتی لطیفه‌ای را برایشان تعریف می‌کنید، باید بگویید، خب تمام شد، می‌توانی بخندی!

این افراد، به اصطلاح هیچ‌گونه انگیختگی احساسی ندارند و هیچ حسی در صورتشان نیست و معلوم نیست همین حالا نسبت به آنچه می‌بینند یا می‌شنوند، حسشان مثبت است یا منفی؟ در رفتار آن‌ها احساس بی‌پناهی و افسردگی موج می‌زند. گاهی ممکن است آن‌ها را در گوشه‌ای خلوت، در حالی که به آرامی اشک می‌ریزند، ببینید.
مرد افسرده

بی‌حوصلگی پرکار

اغلب تصور می‌کنیم افرادی که بیکار هستند، گروه هدف بوده و آن‌ها بیشتر در معرض درگیری یا مشکل بی‌حوصلگی قرار دارند، اما افراد پرکار نیز دچار بی‌حوصلگی می‌شوند. این حالت بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که فرد از کاری که می‌کند راضی نبوده پا به دلیل مشغله کاری زیاد، میل به فرار از انجام کار دارد. در این حالت نیز بی‌حوصلگی، سراغ افراد می‌آید.

خواهرخوانده افسردگی

اگر این اواخر زیاد بی‌حوصله می‌شوید، درباره بی‌حوصلگی باید به چند نکته دقت کنید:

 • مجرد و متأهل ندارد: این مشکل فقط ویژه افراد مجرد نیست. بنابراین فکر نکنید اگر متأهل هستید، بی‌حوصلگی در خانه‌تان را نمی‌زند. پس مواظب این موجود موذی باشید.
 • مردها بیشتر درگیرند: برخلاف باور عمومی، مردها بیش از خانم‌ها در معرض خطر ابتلا به بی‌حوصلگی قرار دارند.
 • کنترل کنید: این مشکل اگر به موقع برطرف نشود، می‌تواند به مسئله مزمنی تبدیل شده و بعد از مدتی فرد را وارد فاز افسردگی کند. بنابر این، اگر احساس بی‌حوصلگی سراپای وجودتان را گرفته، دست بجنبانید تا تبدیل به افسردگی نشود.
 • اگر دارویی خوردید: بعضی داروها زمینه‌ساز ابتلا به بی‌حوصلگی و افسردگی هستند. بنابراین پیش از مصرف داروها، عوارض آن‌ها را بشناسید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. علیرضا توانا

  من و همسرم بواسطه مشکلی که کی از آشناهامون ( برادر خودم ) برامون بوجود آورد مدتی در زندان بودیم که با قرار وثیقه آزاد شدیم
  الان یکسلی هست که حال و حوصله خودمون هم نداریم حال و حوصله هیچ کس و هیچ چیزی زمانی که زلزله هم اومد تمام مردم هاج و واج بودند و ریخته بودد تو کوه ما فقط از پنجره انها را نگاه میکردیم و بعد گرفتیم خوابیدیم
  واقعا نمیدانیم با این مشکل چه کار کنیم شدیدا اسرده و بیحوصله و پرخاشگر شدیم هیچ کس و کاری هم در کنار خودمان نداریم تا حالا هم به دکتر مراجعه نکردیم واقعا اگر کسی راهکاری داره بهم ایمیل بزنه چه کار کنیم ؟
  ممنونم از سایت خوبتان

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *