به "مجله پزشکی و تندرستی" خوش آمدید...

آسیب تاندون آشیل- درد، پارگی، درمان و جراحی

1

آشیل تاندون، گروهی از بافت  های همبند است که ماهیچه های ساق پا را به پاشنه پا متصل می کند. شایع ترین آسیب آشیل تاندون؛ التهاب است، به نام آشیل التهاب تاندون،،وپارگی  آشیل تاندن . به طور کلی به طور ناگهانی در طول یک فعالیت ورزشی یا یک رویداد رخ می دهد و یا بعلت پوشیدن کفش های  پاشنه تخت ، و پریدن به تاندون آشیل  آسیب می رسدتاندون یا زردپی آشیل قویترین تاندون یا زردپی بدن است. این تاندون موجب اتصال عضلات گاستروکنمیوس و سولئوس به پشت استخوان پاشنه شده و با انتقال نیرو از طرف عضله به استخوان موجب پایین آمدن پا یا پلانتار فلکشن Plantar flexion میشود. این حرکت دقیقا وضعیتی است که موقع بلند شدن روی پنجه پا انجام میدهیم. پارگی تاندون آشیل بدنبال کشش بیش از حد تحمل این تاندون است و میتواند بصورت کامل یا ناقص باشد. این آسیب در هر سنی میتواند ایجاد شود ولی بیشتر در سنین ۵۰-۳۰ سالگی دیده میشود.

علل پارگی تاندون آشیل

همانطور که گفته شد علت اصلی پاره شدن این تاندون Achilles tendon rupture مثل هر تاندون دیگری وارد شدن کشش بیش از حد تحمل به تاندون است و این کشش معمولا در حین بلند شدن روی پنجه پا ایجاد میشود.

در حین ورزش هایی مانند فوتبال، بسکتبال، والیبال، دویدن، تنیس یا شیرجه ورزشکار به دفعات روی پنجه پا بلند میشود و در حین این عمل عضلات پشت ساق بشدت تاندون آشیل را تحت کشش قرار میدهد. وقتی این کشش بیش از حد تحمل تاندون باشد ممکن است آن را پاره کند.

ورزش هایی که در آنها فرد باید به ناگهان بایستد یا به ناگهان شروع به حرکت کند یا روی پنجه بلند شود کشش زیادی را به این تاندون وارد میکنند. این مکانیسم پارگی بیشتر در ورزشکاران آماتور که بدون آمادگی اقدام به ورزش های سخت میکنند دیده شده و کمتر در ورزشکاران حرفه ای دیده میشود.

 2

پارگی تاندون در حین ورزش بیشتر در کسانی دیده میشود که بدون گرم کردن خود و انجام حرکات کششی مبادرت به ورزش میکنند و یا بعد از خسته شدن شدید عضلات به ورزش ادامه میدهند. محل پارگی معمولا حدود ۶-۲ سانتیمتر بالاتر از مچ پا یعنی در باریک ترین محل تاندون است.
عواملی مانند عضلات پشت ساق سفت، تغییر کردن زمین بازی و کفش نامناسب (پاشنه کوتاه) میتوانند احتمال بروز این آسیب را بیشتر کنند.

مکانیسم دیگری که میتواند موجب پاره شدن آشیل شود سقوط از بلندی با کف پا است. در این حالت کف پا به ناگهان و با شدت به بالا و عقب رفته و این وضعیت موجب میشود تاندون آشیل به ناگهان و با شدت کشیده شود که میتواند منجر به پارگی آن شود. افتادن از پله یا نردبان میتواند با این مکانیسم تاندون را پاره کند.

گاهی اوقت ضربه مستقیم به تاندون مانند لگد حریف به تاندون میتواند آنرا پاره کند.
گاهی اوقات هم یک بریدگی عمیق با یک جسم تیز در پشت مچ پا میتواند تاندون را پاره کند.

گاهی اوقات بافت تاندون به عللی ضعیف شده و با نیروهای کمتری پاره میشود. علل زیر میتوانند تاندون را ضعیف کنند

3

 • استفاده طولانی مدت از کورتن
 • تزریق داروهای حاوی کورتن در نزدیکی تاندون
 • بالا رفتن سن
 • التهاب تاندون آشیل
 • بیماری روماتیسم مفصلی و نقرس
 • التهاب مزمن تاندون آشیل ، به طور مداوم و طولانی وجود دارد و معالجه آن مشکل است. به این دلیل درد در ناحیه تاندون آشیل ، یک علامت هشدار دهنده است و التهاب این تاندون در مراحل اولیه باید کاملا معالجه شود.
 • تاندون آشیل پهن ترین و قویترین تاندون بدن می باشد. این تاندون در قسمت پشتی مچ پا قرار داشته و گاهی پارگی ها و دیگر مشکلات آن باعث دردسرهای زیادی در راه رفتن و فعالیت های روزمره می شود. پارگی این تاندون ممکن است بدون زخم یا همراه با زخم باشد. پارگی بسته تاندون آشیل که بدون زخم خارجی است، در اثر کشیدگی ناگهانی مچ پا به طرف بالا ایجاد می شود و معمولا در افراد میانسالی اتفاق می افتد که شروع به ورزشی کرده اند که به آن عادت ندارند.

  درمان پارگی تاندون آشیل

  • در صورتی که پارگی با اجسام تیز ایجاد شده باشد همراه با زخم است و درمان آن جراحی است.
  • در صورتی که زخم وجود نداشته باشد بین درمان جراحی و غیر جراحی آن اختلاف نظر وجود دارد، ولی بیشتر ارتوپدها موافق عمل جراحی میباشند. در این موارد انتخاب نوع درمان به سن و فعالیت جسمانی بیمار هم بستگی دارد. به خاطر اینکه معمولا انتهاهای پاره شده تاندون ریش ریش میشود، ترمیم این پارگی ها مشکل تر از انواعی است که بر اثر اصابت مستقیم جسم تیز ایجاد شده است. در بسیاری از موارد عفونت بعد از جراحی و بسته شدن زخم هم می تواند مشکلاتی ایجاد کند. بنابر این بعضی از پزشکان، درمان غیر جراحی را ترجیح میدهند که اگر به خوبی اجرا شود ، نتایج خوبی را به دنبال دارد.
  • در بیماران مسن، بیشتر درمان غیرجراحی ترجیح داده می شود. البته در صورتی که مدتی بیش از یک هفته از زمان آسیب گذشته باشد تقریبا امکان درمان غیرجراحی نخواهد بود. در افراد جوان و فعال درمان جراحی ارجح است ولی باید مواظب عفونت و بسته شدن زخم‌ بود.
 •  منبع- ایران ارتوپد

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

1 نظر

 1. سارا

  پای من بعد یک سال که تاندون پام کشیده شده هنوز کبود می شه و زیاد که روش می ایستم درد می گیره و باد می کنه……
  می خواستم بدونم همیشه همین جوری می مونه؟؟؟و دیگه بهتر از این نمی شه؟؟؟؟؟

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *