به "مجله پزشکی و تندرستی" خوش آمدید...

اثرات بی خوابی بر فعالیت بیشتر مغز

635141128314045016 (1)

بخوانید یک مطلب جالب و خواندنی را آن هم این که افراد بی خواب مغز فعال تری دارند .

نتایج یک مطالعه نشان می دهد که بی خوابی وضعیتی نیست که تنها در شب رخ دهد بلکه یک وضعیت ۲۴ ساعته است و افرادی که دارای مغز فعال تری هستند به بی خوابی بیشتر دچار می شوند. محققان دانشگاه جان هاپکینز در این مطالعه انعطاف پذیری مغز ۱۸ فرد بی خواب را با ۱۰ فردی که مشکلی در ارتباط با خواب نداشتند ،مقایسه کردند.
در این مطالعه محققان با استفاده از شبیه سازی مغناطیسی ترانس-کارنیال (TMS)، پالس های مغناطیسی را به منطقه ای از مغز که حرکت انگشت شست را کنترل می کند، ارسال کردند. سپس محققان از مغز حرکاتی را به انگشت شست هدایت کردند و پس از ارزیابی حرکت انگشت شست توانستند انعطاف پذیری مغز افراد را بررسی کنند. شبیه سازی TMS نشان داد که مغز افراد بی خواب انعطاف پذیری بیشتری دارد که نشان دهنده فعالیت بیشتر مغز آنها است. نتایج مطالعاتی که پیش از این انجام شده است نشان می دهد که مغز افراد بی خواب نسبت به افرادی که به طور عادی به خواب می روند متفاوت عمل می کند به طوری که آنها را مستعد داشتن خواب منقطع می کند.

همان طور که می دانید خواب اثرات مضر بسیاری دارد از جمله بر بدن و پوست اما بر مغز باعث فعال تر شدنش می شود .

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. عباس خورشیدی

    به نظر می رسد فرسودگی عصبی خود یک بیماری نیست و نشان از عدم تحمل فرد دربرابر اضطراب و تنش حل نشده در طولانی مدت است ابتدا به فرد دارای این اختلال باید به سرعت تفهیم شود که عوامل تنش را حذف کند در غیر اینصورت درمان ناپذیر بوده و موجب عوارض جدی خواهد شد اگر فرد این را پذیرفت و در جهت آن اقدام کرد بعد از آن به درمان بپردازیم البته بعضی اوقات واقعاً حذف عوامل تنش زا گبه تنهایی امکان ناپذیر است و باید به خانواده ها تفهیم شود که فرد دیگر نمی تواند شرایط تنش زا را تحمل کند البته شاید این موضوع نیاز به مداخله افراد وموسسات ویا حتی مداخله دولت به عنوان مسئول در برابر سلامت جامعه استفاده کرد

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *