به "مجله پزشکی و تندرستی" خوش آمدید...

پیشگیری از سو ء هاضمه و درمان سوء هاضمه

بیماری سوءهاضمه به مجموعه مشكلات گوارشی مثل احساس پری شكم، درد در قسمت‌ فوقانی‌ شكم، نفخ، سوزش سر دل، بازگشت اسید معده یا ترش كردن می گویند.

از علت های اصلی این بیماری می‌تواندپرخوری، تغییر عادات غذایی،  مصرف زیاد آجیل و شیرینی‌ها و کم بودن تحرك و فعالیت روزانه باشد.

بنابر این مهم‌ ترین توصیه برای رفع  بیماری سوءهاضمه، پرهیز از پرخوری و همچنین خوردن شام در ساعت های اول شب می باشد.

درواقع صرف ناهار و شام در زمان درست ، یكی از مهم‌ترین توصیه‌های پیشگیری از سوء هاضمه می باشد . بهترین زمان صرف ناهار حدود ساعت دوازده  ظهر و خوردن شام قبل از ساعت هشت شب می باشد .

دراز كشیدن یا خوابیدن بعد از صرف غذا می‌تواند باعث برگشت مواد غدایی به داخل مری و احساس ترش كردن شود.

به این نكته حتما توجه نمایید كه خوردن آب یا دیگر مایعات هنگام خوردن غذا عادت بسیار غلطی می باشد  كه نه‌تنها به هضم غذا كمك نمی‌كند كه یكی از علل مهم سوءهاضمه و مشكلات زیاد گوارشی می باشد . مصرف چای، قهوه و نوشابه‌های صنعتی بعد از غذا هم می‌تواند شكایات گوارشی را تشدید كند.

گیاهان مختلفی وجود دارد كه مصرف آن در کم شدن علائم سوءهاضمه و همچنین درمان آن موثر هستند .

نعنا یكی از بهترین و شناخته‌شده‌ترین گیاهان مفید برای دستگاه گوارشی می باشد . دم كرده نعنای تازه یا خشك یك نوشیدنی بسیار مفید برای كمك به فعالیت بهتر سیستم گوارش به حساب می آید . اسانس یا عرق نعنا را می‌توان با آب رقیق و در هنگام احساس نفخ یا مشكلات گوارشی نوشید .

زیره از دیگر مواد طبیعی موثر در بهبود فعالیت دستگاه گوارش بویژه كاهش نفخ است؛ كه می‌توان هنگام دم كردن برنج به آن اضافه كرد یا پودر یا عرق زیره را پس از غذا مصرف كرد.

عناب نیز میوه بسیار مفیدی در تقویت سیستم گوارش و كمك به هضم غذاست. با توجه به تاثیرات مفید آن برای ارگان‌های مختلف بدن، مصرف روزانه آن به همه افراد توصیه می‌شود.

زنجبیل تازه،  هم یكی از بهترین تقویت‌كننده‌های دستگاه گوارش می باشد . به كسانی كه از مشكلات مزمن گوارشی و سوءهاضمه رنج می‌برند، توصیه می کنیم روزانه یك برش كوچك زنجبیل تازه به همراه چند عدد عناب را به صورت دم كرده بنوشند .

آویشن،شیرین بیان، رازیانه، مرزه، گشنیز و باد رنجبویه هم از دیگر گیاهان موثر در درمان سوءهاضمه به حساب می آیند

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *